Rodzaje i budowa szczypiec bocznych

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

     Tak jak w przypadku wszystkich narzędzi ręcznych, zadaniem szczypiec jest zwiększenie wydajności ludzkiej dłoni.
Szczypce są skonstruowane zgodnie z zasadą dwuramiennej dźwigni, która pozwala zamienić niewielką siłę dłoni przyłożoną do rękojeści na zdecydowanie większą siłę, która pojawia się na szczękach i pozwala na efektywne zaciskanie lub cięcie.

     Siła pojawiająca się na szczękach, a która powoduje ruch zaciskający podczas zamykania rękojeści, wzrasta wraz ze współczynnikiem przełożenia dźwigni. W przypadku szczypiec, w których wymagana jest znaczna siła zacisku, odległość od rękojeści do złącza musi być znaczna, a odległość od złącza do szczęk lub ostrzy musi być tak mała, jak to tylko możliwe.
Jednak w przypadku wielu szczypiec (np. przeznaczonych dla elektryków i elektroników) siła nie jest aż tak istotna, jak przystosowanie tych narzędzi do pracy w trudnodostępnych miejscach.

     Początki szczypiec w Europie sięgają drugiego tysiąclecia p.n.e., czyli do czasów kiedy ludzie rozpoczęli wykuwać żelazo. Szczypce pozwalały im na przenoszenie rozgrzanych do czerwoności żelaznych elementów i trzymanie ich podczas obróbki na kowadle. Kształt współczesnych szczypiec używanych do odkuwania nie różni się prawie wcale od tych używanych w czasach starożytnych.

   Liczba rodzajów szczypiec wzrastała wraz z rozwojem rzemiosła, a później w związku z masową industrializacją. Obecnie wyróżnia się 100 różnych popularnych typów szczypiec. Liczba szczypiec wysoko wyspecjalizowanych wciąż rośnie. Oczywiście takie specjalistyczne narzędzia rzadko pojawiają się w sklepach.
W Niemczech produkuje się ponad 1 milion par szczypiec miesięcznie i około połowa z nich trafia na export. Najbardziej typowymi szczypcami są np. szczypce tnące boczne, szczypce uniwersalne i szczypce do rur.

Szczypce i obcinaczki, firmy KNIPEX.


Podstawowy podział szczypiec: :
szczypce tnące (szczypce boczne, szczypce czołowe, obcęgi u. s. w.), https://domtechniczny24.pl/szczypce-tn%C4%85ce.html


szczypce zaciskające, szczypce płaskie, szczypce do rur oraz
szczypce uniwersalne, używane zarówno do cięcia, jak i zaciskania (szczypce uniwersalne, szczypce tnące wydłużone, szczypce radiowo-telefoniczne itp u.s.w.).
Para szczypiec składa się z trzech podstawowych elementów:
dwóch rękojeści którymi chwyta się narzędzie. Rękojeści powinny być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, tak aby praca szczypcami była bezpieczna i wygodna dla dłoni.
     Złącza, czyli osi (trzpienia) szczypiec. Złącze to musi poruszać się bez żadnego luzu, tak aby szczypce z łatwością mogły być otwierane i zamykane jedną ręką.
Główki ze szczęką zaciskającą i ostrzem tnącym. Krawędzie główki powinny być precyzyjnie oszlifowane do odpowiedniego kształtu. Dwie krawędzie tnące muszą być ostre i dokładnie przylegać do siebie.


     Wyróżnia się następujące rodzaje złączy:
Złącze nakładkowe, jak np. w obcęgach. Dwie niepodcięte części szczypiec ułożone są jedna na drugiej.
Złącze z podcięciem, jak np. w szczypcach uniwersalnych. Dwie podcięte (w okolicy złącza) części szczypiec umieszczone są jedna na drugiej.
Złącze wsuwkowe w którym jedna część szczypiec posiada szczelinę, a druga część została w nią wsunięta. Ten typ złącza – nie dotyczy to szczypiec do rur – jest bardzo kosztowny w produkcji i wymaga znacznie lepszego materiału. Dlatego też złącze to jest rzadziej stosowane niż dwa pierwsze rozwiązania.
Szczypce są odkuwane ze stali stopowej lub niestopowej. Zwykłe szczypce produkuje się ze stali niestopowej o zawartości węgla 0,45%. Szczypce wysokiej jakości oraz o zwiększonej wytrzymałości wytwarza się ze stali o większej zawartości węgla lub/i dodatku stopu np. chromu lub wanadu.
Cięcie drutu o różnej grubości i z różnego materiału wymaga odpowiednio do tego zaprojektowanych szczypiec. Gama szczypiec firmy KNIPEX oferuje trzy różne typy ostrzy: boczne, czołowe i środkowe.


Wszystkie one posiadają indukcyjnie hartowane ostrza .Szczypce boczne to rodzaj szczypiec tnących, a ich szeroka gama zapewnia szczypce o zróżnicowanej długości, kształcie i ostrzach dostosowanych do cięcia różnych materiałów.

     Szczypce środkowe zapewniają dużą stabilność i trwałość ostrzy połączoną z dogodnym kątem ostrza, co skutkuje wysoką wydajnością cięcia. Dzięki temu wymagają znacznie mniejszej siły od operatora.

     Szczypce tnące czołowe oraz kątowe używane są wtedy, kiedy dostęp do przecinanego drutu jest ograniczony do takich właśnie pozycji. Mogą być także użyte w sytuacji, kiedy zależy nam aby drut został przycięty blisko jakiejś powierzchni. (gdybyśmy w takim przypadku użyli szczypiec bocznych, to palce trzymające rękojeść ograniczyłyby nam dostęp miejsca cięcia).

   
© ALLROUNDER