Wielozadaniowe wiertarki stołowe Dedra i Bernardo.

Te pierwsze żywotne ale nieprezyzyjne. Bernardo Zywotne i precyzyjne, nadają się przy droższych modelach do pracy ciągłej.

 Proste w obsłudze i co najważniejsze niedrogie. Jak większość wiertarek stołowych i te mają napędy pasowe. Taki napęd ma dwie kluczowe zalety pierwsza to naturalnie możliwość zmiany obrotów. Jest może kłopotliwa bo za każdym razem należy otwierać osłonę i przekładać paski na inne koła pasowe. Ale dzięki temu, mamy cały czas wykorzystane 100% mocy silnika, nic nie znika w elektronicznych wyłącznikach. Druga zaleta to brak sztywnego połączenia z silnikiem. Jak nam się coś zakleszczy, np. wiertło albo otwornica to pasek będzie się po prostu ślizgał po kołach i mamy super sprzęgło, archaiczne ale skuteczne.

Krótki opis wiertarek stołowych Bernardo:, schematy wiertarek na stronie http://schematy-elektronarzedzi.pl/
Do warsztatów, lżejszego przemysłu, majsterkowiczów.
Pasowa przekładnia zmiany prędkości 12 do wyboru, 3-położenia dźwigni posuwu pionowego wrzeciona.

 


Regulacja wysokości stołu wzdłuż listwy zębatej za pomocą korby, przechył blatu w zakresie 45°-0°-45°, z wykorzystaniem podziałki kątowej, ponadto możliwość odchylania stołu na boki.
Wrzeciono łożyskowane kulkowo.
Nastawianie głębokości wiercenia z wykorzystaniem podziałki.
Krzyż laserowy do dokładnego wyznaczania punktu wiercenia. Bardzo fajna opcja!
Osłona ochronna wiertła z mikrowyłącznikiem, o regulowanej wysokości usytuowania.
Dostarczane w komplecie z 16 mm uchwytem wiertarskim, trzpieniem do uchwytu wiertarskiego, klinem do wybijania wiertła i kluczami trzpieniowymi sześciokątnymi, silnikiem o stałej prędkości i klasie szczelności IP 44, Co oznacza klasa IP przeczytać można Tutaj.
3-żyłowym kablem zasilającym, oraz wyłącznikiem zwalnianym przy zaniku napięcia.

Witam
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych elektronarzędzi jest ich mobilność i możliwość wiercenia otworów o większych średnicach.
W zakładzie pracy zawsze pod ręką jest wiertarka stacjonarna - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o większych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w poza zakładem jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 19 mm. To wiertarka ręczna nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną.

Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego powodu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, pracach przy wiaduktach, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie zaprojektować już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są - Wiertła trepanacyjne.

Szeroka gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi pozwala wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 36mm , 47 mm , i większe).
Jeszcze parę lat temu narzędzia te były drogie, dzisiaj ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich wydajność ściśle powiązaną z konstrukcją freza. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Minimalizuje to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma podaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się także prędkość skrawania i co czasami istotne ilość wiórów.


Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Co więcej otwory wykonane za pomocą freza nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i podawanie chłodziwa.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w wiertarce magnesowej zapewniają profesjonalne uchwyty przemysłowe z rdzeniowym systemem chłodzenia.

Współpracujący z frezami wypychacz, zwany czasami pilotem, wysuwa się podczas wiercenia w uchwyt i otwiera zawór chłodziwa, przez który wlewa się ono do wnętrza freza. W zależności od rodzaju uchwytu chłodziwo podawane jest z niewielkiej wewnętrznej komory lub z zbiorniczna umieszczonego na zewnątrz. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym zbiornikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, bezproblemowej kontroli chłodziwa, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę.

Wiertarka magnetyczna EVOLUTION

 

Typowe kryteria wyboru wiertarki to:

Przewidywane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.
Przewidywane średnice otworów, każda wiertarka ma dane techniczne. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się pracować w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Przykładowo jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką normę wdrożymy to magnesówka będzie nam długo służyć. Nawiasem mówiąc jest to wszechstronna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Typy narzędzi, jeżeli przewidujemy korzystać z stożka MK to należałoby rzucić okiem do danych technicznych lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na dokładne pozycjonowanie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wskazać trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie (dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wykonywania głębokich otworów.
- Wiercenie otworów o znacznej średnicy.
- Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.

Dzień dobry
Takiego giganta to jeszcze nie widziałem. Pompa zatapialna WQ 100-3,5-2,2 do przepompowania wody pomiędzy zbiornikami rybnymi, czy do napełniania stawów rybnych. Efektywność to maksymalnie 2250 litrów na minutę, przy niesporym zanurzeniu. Wypada dodać, że ta pompa to nie zapewnia ciśnienia i podnosi wodę maksymalnie na 5 metrów w górę. Ale jak należy dopełnić zbiornik albo wypompować wodę, na przykład z stawu strażackiego to w godzinę przepompuje 135 kubików.

Powinno się mieć wąż o przekroju wewnętrznym 125mm, innymi słowy sporym, ale jedynie taki przekrój umożliwia wykorzystanie takiej przepustowości. Kiedy użyjemy mniejszą średnicę to będzie tłumić i efektywność w znacznym stopniu zmaleje. Pompa ma przykręcany króciec z uszczelką i śrubami nierdzewnymi. Przewód czterożyłowy nieoprawiony, linki o średnicy 1,5mm. Korpus odlany jest z żeliwa i pompa jest niezmiernie ciężka, ale żeliwo nie ulega korozji, wobec tego będzie trwała. Waga to około 52 kilogramy w opakowaniu a sama pompa z króćcem zdaje się około 48 kg.

Witam w zasadzie powinienem napisać patentwłasny.

Ale, nie przypuszczałem, że na jakość wiercenia ma rzeczywiście wielki wpływ, nie tylko wiertło, jego jakość, ale także wiertarka, a konkretniej sposób wiercenia. Chodzi mi o to czy wiercimy z ręki czy na wiertarce stołowej. Ale od początku.
Potrzebowałem wywiercić z grubsza 362 otworów o średnicy 3,7 mm w blaszce stalowej 2,2mm grubości. Na początku zacząłem wiercić z ręki, ale po następnym pękniętym wiertle począłem się zastanawiać nad ulepszeniem sobie pracy. W sklepie mam: DEDRA Wiertarka stołowa DED7707 -350W i jeszcze parę innych, ale, że ta jest najtańsza a ja chciałem wiercić cienkim wiertłem to wziąłem tą.

Na wiertarkach stołowych wolno wiercić z niewysoką prędkością, ale za to z całkiem znaczącym posuwem i zawsze ten posuw jest w jednym kierunku. Zaowocowało to tym,że jednym wiertłem zrobiłem około 358 otworów bez ostrzenia! Jak wierciłem to miałem wrażenie, że wiertło się wciska w blachę i wchodzi jak w masło, jak dla mnie rewelacja? Takie wiercenie ma wszak ograniczenia, bo nie weźmiemy wiertarki stołowej na pole i nie wywiercimy otworu w słupku ogrodzeniowym:).
Czyli wiertarki ręczne są mobilne można je wszędzie użyć, pod warunkiem, że posiadamy pedłużacz i prąd. Ale wiercenie wiąże się z większym zużyciem wierteł. Więc wiertarka stołowa do warsztatu, a wiertarka ręczna do pozostałych robót.

Tak się zdarzyło, że musiałem wywiercić około 2121 otworów w blaszce 1,3mm wiertełkiem 2,4mm. Uruchamianie i wyłączanie wiertarki zamontowanym oryginalnie wyłącznikiem to masakra, szczególnie jak jest chłodno, ta plastykowa pokrywka robi się potwornie twarda. Jak się robi trochę otworów to nie ma znaczenia, ale jak trzeba dokładnie wywiercić parę tysięcy to pojawia się problem. Dobrym wyjściem jest wyłącznik przy nodze.
Postanowiłem sam zrobić takie coś, za niewielkie pieniądze.
Kupiłem włącznik do dzwonka pokojowego, jakaś szeroka deska jako podstawa, dwie małe: jakaś podpórka pod obcas} druga pod palce, żeby noga nie dyndała w powietrzu. I troczkę skóry na sam wyłącznik, kawałek przewodu wtyczka i gniazdko. A i ponieważ styki są słłabe to nie można tego patentu zastosować do mocnych wiertarek stołowych, moja wiertarka stołowa Dedra DED7707 ma 350W więc nie ma problemu.

Przełącznik jest rewelacyjny w użyciu, i bezpieczny, w dowolnej chwili można go wyłączyć. Po zmontowaniu tak się prezentuje: