Witam
Firma Nilfisk-ALTO produkuje maszyny czyszczące, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i oferuje ona unikalne rozwiązania dla każdego klienta. M. In. oferuje wiele rozwiązań i innowacji w przemyśle samochodowym. Bez względu na model samochodu czy też ciężarówki lub vana czy nawet autobusu. Jak i niezależnie od stanowiska pracy, czy jest nim garaż, salon samochodowy czy stacja benzynowa, firma Nilfisk-ALTO zapewni Ci wymaganą czystość. Zróżnicowana oferta rozwiązań bezpośrednio wspiera Twoje cele ekonomiczne, chroni wartość inwestycji, redukuje koszty konserwacji oraz natęża zyski.
Największe wymagania względem sprzętu i ludzi stawia rolnictwo. Bez względu na to czy jesteś hodowcą trzody chlewnej bądź wytwórcą wina, firma Nilfisk-ALTO proponuje odpowiednie rozwiązanie dla każdego zadania. Dysponuje stacjonarnymi systemami do obiektów gospodarczych i magazynów jak i jednostkami mobilnymi, które sprawdzają się przy pracy na liniach produkcyjnych. Jak również na łonie natury czy przy myciu maszyn rolniczych. Od myjek ciśnieniowych poprzez odkurzacze przemysłowe i maszyny do mycia i zamiatania podłóg, do jednostek mobilnych po stacjonarne firma Nilfisk-ALTO może zaoferować produkty, które spełnią każdą potrzebę czyszczenia- z wystarczającą mocą do obsługi tego zadania.
Jednym z ich ciekawych wdrożeń jest niezależne zasilanie i wykorzystanie naturalnych źródeł wody. Są to cechy myjek ciśnieniowych firmy Nilfisk-ALTO dostosowanych do pracy na zewnątrz. Zimno i gorąco wodne urządzenia zasilane benzyną- POSEIDON PE lub olejem napędowym- NEPTUNE DE. Zdołają pracować tam, gdzie nie ma źródeł prądu oraz dostępu do tradycyjnych źródeł wody. Te myjki mogą pobierać wodę za zbiornika, studni a nawet rzeki, dzięki czemu doskonale nadają się do pracy w terenie. Myjki zasilane silnikami benzynowymi lub diesla i zdolne do pobierania wody ze zbiorników, rzek czy studni są idealnym wyjściem do wykorzystania w rolnictwie i budownictwie. Zachwycające połączenie wysokiej funkcjonalności i maksymalnej wygody, perfekcji technicznej i trwałości. Idealne rozwiązanie do każdego rodzaju czyszczenia- dostosowane, wydajne i ekonomiczne.
Konstrukcja nowego budynku lub odnowienie starego wymaga zastosowania najbardziej wydajnych rozwiązań. A każdy dzień na placu budowy przynosi nowe wyzwania w zakresie zachowania czystości. Niezbędne do tego celu są profesjonalne produkty o dużej mocy przeciwko najtrudniejszemu brudowi. Solidne i odporne myjki wysokociśnieniowe oraz odkurzacze do pracy na sucho i mokro, wspierane przemysłowymi zamiatarkami bezpyłowymi na podłożach o różnej budowie i nawierzchni. Fabryka Nilfisk-ALTO, tworzy takie specjalistyczne maszyny odpowiadające potrzebom klientów z całego świata.
Również produkcja i magazynowanie są wyzwaniem. Hale wytwórcze, magazyny, obszary obsługi klienta, parkingi i biura potrzebują regularnego sprzątania. Właśnie tu wynikają najwyższe wymagania w obrębie solidności, bezpieczeństwa i wydajności- firma Nilfisk-ALTO może im sprostać, bowiem jako producent rozumie szeroką wielorakość aplikacji czyszczenia, które muszą być wprowadzone na tym obszarze, jak również to, z jaką częstotliwością przebiega praca w oddziałach tego typu. Mając wiedzę i wieloletnie doświadczenie firma Nilfisk-ALTO jest w stanie sprostać tym wysokim wymaganiom i tworzy solidne maszyny o wysokiej, jakości i długiej żywotności, które zajmują najwyższe miejsca w globalnych rankingach.

Nilfisk-ALTO zasłyną wprowadzeniem na rynek pompy C3 o długiej żywotności. Jest to najwyższej klasy pompa, która od 20 lat znajduje wykorzystanie w najbardziej skrajnych warunkach pracy. Aktualnie Nilfisk-ALTO wdraża następną wysokiej klasy pompę do gamy swoich wyrobów. To nowoczesna pompa NA6, której budowa była zainspirowana sukcesem C3. Nowa linia pomp przyniesie duże korzyści naszym klientom. Otworzy się obszerny wachlarz zastosowań w obrębie ciśnienia aż do 250 bar oraz wydatku wody do 1600 l/h. Dzięki wysokiej temperaturze na wylocie (aż do 80 stopni) pompa będzie w stanie wykonywać pracę w warunkach wysokich temperatur wody nawet w maszynach zimnowodnych. Przyczynia się to do zmniejszenia kosztów mycia, ale także do polepszenia jego rezultatów. Pompa dysponuje olbrzymią i zdumiewającą moc, do jej budowy wykorzystano m.in. 4 tłoki ceramiczne o dużej wytrzymałości, wzmocnioną mosiężną głowicę, zawory ze stali oraz dwa łożyska oporowe. Podczas próby projektowej pompa wytrzymała 10 000 godzin nieprzerwanej pracy, jej tłoki w trakcie pracy przebyły trasę odpowiednią dla długości 1.5 raza obwodu ziemi. Pompa dysponuje wydajnym silnikiem 4-biegunowym (1450 obr./min.) schładzany powietrzem, zaopatrzony w zabezpieczenie termiczne, co w połączeniu z systemem sterowania aktywowanym przepływem (FA) daje dodatkowy komfort pracy i zabezpieczenie silnika przed przeciekami.
Firma Nilfisk-ALTO konstruuje myjki ciśnieniowe zaopatrzone w niezawodne i trwałe pompy krzywkowe wykonane z wysokiej klasy półproduktów odpornych na korozję, takich jak np. mosiężna głowica pompy. Używane przez nią silniki 4-biegunowe lub 2-biegunowe chłodzone powietrzem są bardzo wydajnymi i bezobsługowymi jednostkami, które zapewniają minimalizację strat energii. Silniki te mają zintegrowany automatyczny system start-stop, przez co nie pracują w trakcie przerw w czyszczeniu- nie pobierają energii oraz nie wywołują hałasu.
Nie tylko solidne pompy o dużej mocy przesądzają o tym, że myjki ciśnieniowe Nilfisk-AlLTO są jednymi z najlepszych myjek ciśnieniowych na rynku. Są one wyposażone w innowacyjne systemy wspomagające pracę oraz ułatwiające ich użytkowanie. Najwyższej klasy modele gorąco wodne wyposażone są w funkcję inteligentnej kontroli serwisowej, która stanowi formę systemu diagnostycznego wskazującego występowanie wszelkich anomalii wywołanych uszkodzeniem lub zużyciem, co umożliwia użytkownikowi podjęcie bezpośrednich działań lub skontaktowanie się z siecią serwisową. Natychmiastowa identyfikacja zagrożeń może przyczyniać się do minimalizowania kosztów serwisowania oraz zminimalizowania ryzyka zaistnienia postojów. Następny system to hydrauliczny system sterowania aktywowany przepływem (FA).Zaopatrzone jest w niego sporo spośród wysokiej i średniej klasy modeli myjek zimno i gorąco wodnych. Umożliwia on pozostawienie głowicy w trybie gotowości w fazie dekompresji. W rezultacie wdrożenia tej technologii, użytkowanie węża oraz pistoletu staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Powtórne uruchomienie maszyny jest delikatniejsze i nie niesie nagłych odrzutów pistoletu lub lancy. Na dodatek myjka jest zabezpieczona przed zmianami pracy silnika spowodowanymi występowaniem przecieków na pompie, wężu czy pistolecie zapewniając w ten sposób jej dłuższą żywotność i niezawodność.
Bardzo ważnym elementem dobrej myjki ciśnieniowej są zarówno akcesoria potrzbne do jej użytkowania. Tradycyjna duńska metoda projektowania polega na optymalizacji ergonomii oraz zapewnieniu łatwości użytkowania. Tak samo rzecz wygląda w przypadku sprzętu Nilfisk-ALTO. Pistolet Ergo 2000 wymaga niewielkiego nakładu energii w celu jego uruchomienia, tym samym przyczyniając Się do minimalizacji zmęczenia a nawet ryzyka kontuzji. Myśl techniczna Nilfisk-ALTO nie skupia się wyłącznie na zapewnieniu ekonomiczności ale również na ochronie zdrowia i kondycji użytkowników.

Dzień dobry, dziś pierwsza część o podziale narzędzi skrawających.
Istnieje parę sposobów podziału narzędzi skrawających: według sposobu obróbki: noże strugarskie, nawiertaki, wiertła, przepychacze, pogłębiacze, frezy, gwintowniki, głowice gwintujące, frezy grzebieniowe, piły, honownice.
Według kształtu obrabianej powierzchni: do powierzchni zewnętrznych płaszczyzn i powierzchni obrotowych, do obróbki otworów, do obróbki gwintów, do obróbki kół zębatych, do obróbki rowków.
Najbardzie znane są wiertła i je opisze w tym artykule.

Podział wierteł można dokonać ze względu na:
Przeznaczenie: wiertła ogólnego przeznaczenia, to wszystkie wiertła kręte i piórkowe do wiercenia w litych materiałach. Wiertła specjalne: wiertła wielostopniowe, tzw. choinki, wiertła stożkowe, wiertła do głębokich otworów.
Ze względu na sposób konstrukcji: Wiertła jednolite wykonane ze stali szybkotnącej, wiertła łączone z częścią roboczą ze stali szybkotnącej lub z węglika spiekanego zgrzewaną częścią chwytową, lub z lutowanymi ostrzami z węglików spiekanych, wiertła drążone z wewnętrznym rowkiem chłodzącym.
Wiertła koronowe i trepanacyjne, przeznaczone są do wykrawania otworów o dużych wielkościach. Proces obróbki odbywa się poprzez skrawanie materiału na obwodzie wykonywanego otworu za pomocą ostrzy rozmieszczonych na krawędzi części roboczej. Część środkowa zostaje nietknięta, na skutek tego otwory wykonuje się znacznie szybciej. Narzędzia są tańsze i mają mniejszą wagę. Przypadłością tego rodzaju obróbki jest pozostający rdzeń, w przypadku otworów przelotowych zostaje on wewnątrz narzędzia i trzeba go mechanicznie usunąć. W przypadku otworów nieprzelotowych rdzeńśrodekusuwa się ręcznie.
Następnym kryterium podziału wierteł jest rodzaj chwytu. I tak mamy: chwyt walcowy gładki, chwyt walcowy z zabierakiem prostokątnym lub wielokątnym (chwyt sześciokątny), z chwyt stożkowy ( wiertła NWKc), z chwyt walcowy z dodatkowymi zabierakami i rowkami wgłębnymi( SDS Plus).
Ze względu na rodzaj obrabianego materiału; wiertła do stali konstrukcyjnych, wiertła do stali nierdzewnych, wiertła do metali nieżelaznych, wiertła specjalne węglikowe wysokoobrotowe do zastosowania na centrach obróbczych CNC. Dalej wiertła do betonu, wiertła płytkowe do szkła, wiertła diamentowe do gresu i ceramiki, wiertła koronkowe do materiałów ceramicznych, wiertła do drewna, wiertła wielozadaniowe do różnych rodzajów materiałów.
Na koniec napiszę o popularnych wiertłach krętych.
Wiertła kręte są narzędziami walcowymi. Do najczęściej używanych należą wiertła kręte mające dwa ostrza robocze oraz dwa rowki służące do transportu materiału obrobionego w postaci wiórów. Wiertła te są prowadzone w otworze za pomocą dwóch łysinek rozmieszczonych po obwodzie wzdłuż rowków, na zewnętrznej części wiertła. Dwie krawędzie skrawające są połączone ścinem. Czasami ścin jest skracany, tzn. korygowany w celu dodania wspomagających krawędzi skrawających. Powoduje to, że wiertło nam nie ucieka w początkowej fazie obróbki i mniej się nagrzewa. Trzeba bowiem pamiętać, że ścin nie skrawa z powodu znacznego kąta wierzchołkowego rzędu 125-135 stopni. Krawędzie skrawające muszą być zawsze tej samej długości, dzięki temu wiertło nie ma bicia i robi otwór równy swojej średnicy.
Powierzchnie skrawające powinny być gładkie tak, aby zminimalizować przyklejanie się wiórów i ograniczyć tarcie. Kąty skrawania i kąt wierzchołkowy jest zależny od przeznaczenia wiertła.
Koniec części pierwszej.

Witam.
Temat dosyć ciekawy, poświęcony stacjonarnym systemów myjek wysokociśnieniowych.
Nilfisk-ALTO ma kompletną linię rozwiązań stacjonarnych i stanowi godnego zaufania konstruktora instalacji wysokociśnieniowych. Jest firmą, która tworzy nie tylko tradycyjne produkty. Tworzy zindywidualizowane rozwiązania, tak by sprostać wyjątkowym wymaganiom użytkowników. Może potrzebujesz myjki, aby zapewnić higieniczną czystość w masarni, kuchni czy zakładzie przetwórczym? A może chcesz oczyszczać elementy stalowe ze smaru w swojej fabryce? Maszyny firmy Nilfisk-ALTO można łatwo zainstalować na stanowisku pracy. Profesjonalnie zaprojektowany system rur zapewni łatwość podłączenia się w wybranych miejscach oraz zapewni wielostanowiskowość instalacji. Systemy stacjonarne mają wiele zalet i są projektowane jedynie pod faktyczne potrzeby klienta. Mając system stacjonarny nie trzeba kupować urządzeń mobilnych by trafić do punktów, gdzie konieczne jest skuteczne mycie wysokociśnieniowe. Teraz wystarczy podłączać się do systemu rurowego wężem wysokociśnieniowym oraz pistoletem z lancą lub odpowiednim do zadania innym akcesoriom izacząć pracę w ciągu kilku chwil oszczędzając czas oraz pieniądze.
Kolejnym ważnym obszarem działalności Nilfiska są zewnętrze stacje myjni samoobsługowych.
Firma oferuje szeroką gamę maszyn nazwanych: Auto Booster, Solar Booster oraz Truck Booster. Konstruktorzy skoncentrowali się szczególnie na uzyskaniu takich jednostek, które zagwarantują niskie koszty eksploatacji, solidność i świetne efekty mycia. Co w efekcie prowadzi do zadowolenia Konsumentów i wygenerowania zysków dla operatorów myjni.
TRUCK BOOSTER to maszyna do pracy na zewnątrz zaprojektowana z myślą o firmach flotowych, transportowych czy rzeźniczych. Myjka umożliwia czyszczenie m.in. ciężarówek, vanów, maszyn budowlanych, przyczep do przewozu zwierząt.
Kolejny produkt to AUTO BOOSTER. Został skonstruowany na potrzeby klientów, którzy są zainteresowani inwestycją w samoobsługowe, zewnętrzne myjnie samochodowe. Handlowe zastosowanie takich myjek na pewno podniesie prestiż stacji benzynowej. Na marginesie wspomnę że firma wytwarza również komercyjne, zewnętrzne, systemy odkurzaczy samochodowych. Kombinacja konstrukcji ze stali nierdzewnej, kilku programów mycia, wyrzutnik monet, system zapobiegający zamarzaniu to najważnejsze elementy stacji Auto Booster.
W modelu AUTO BOOSTER 5 M wykorzystanonowoczesną silnik z modulacją częstotliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszyła się liczba części użytych do jego budowy a co za tym idzie kosztów serwisowania. Ponad to zmniejszył się poziom hałasu i podniósł się komfort pracy.
Natomiast Solar Boster to stacjonarma myjka gorącowodna zasilana gazem, zapewniająca świetne efekty mycia w wielu sektorach przemysłu. Stałe zasilanie paliwem gazowym redukuje potrzebę okresowego uzupełniania paliwa w zbiorniku.
Seria SOLAR BOOSTER G wyposażona jest w wypróbowane rozwiązanie techniczne kotła - EcoPower, dzięki czemu koszt podgrzania wody do pożądanej temperatury jest możliwie jak najniższy. Podczas ustawieniu temperatury na 60°C (wystarczajacej do standardowych aplikacji) kocioł pozostaje w trybie EcoMode zużywając znacznie mniej paliwa. Na pełnej mocy kocioł podgrzewa wodę do wyższej wartości, co umożliwia usuwanie z powierzchni np. ze smarów lub tłuszczu.

Napęd do maszynki 22 i mieszarki do farszu.
Ostatnio przerabiałem pół świnki, sam zupełnie bez niczyjej pomocy. Po zmieleniu 25kg mięsa na kiełbasę w jeden dzień, w tym 4 kg dokupionej pręgi wołowej na sitku 2,5mm nie czułem zupełnie rąk - czas na napęd.
W ręce wpadła mi skrzynka przekładniowa, ślimakowa z silnikiem na 230V, obroty wyjściowe 36/min.
Na początek wytoczyłem tulejkę do maszynki, bo oryginalna wytarła się i mięso zaczynało wylatywać koło rączki.
Na tokarce przetoczyłem ślimak i dorobiłem, przedłużkę z zębatką, będzie zdejmowana, kiedy maszynkę będzie trzeba wymyć. Klinowana na zawleczkę.
Mocowanie z płyty OSB i desek, ( co w testach okazało się całkowitą porażką, ale o tym później).
Jeszcze osłona na łańcuch i wyłącznik. Po pierwszej próbie okazało się, że taka rama nie gwarantuje sztywności.
Powstała wersja nowa, napęd z przekładni przeniesiony na wałek, zamocowany w obudowie na 2 łożyskach. Zakończenie płetwą, taki zabierak a na ślimaku tuleja z wcięciem na zabierak, będzie łatwo wysuwać maszynkę do mycia.
Po pierwszym użyciu stwierdziłem, że łańcuch jest za długi i ma tendencję do przeskakiwania. Umocowanie całości na drewnianej konstrukcji to porażka, wszystko się trzęsie i luzuje.
Trzeba pospawać szkielet, ramę i do niego zamocować napęd. W międzyczasie zaopatrzyłem się w mieszarkę do farszu, to zrobię jedną konstrukcję napędu do mielenia i mieszania.
Do pospawania konstrukcji posłużyła mi spawarka inwerterowa i elektrody niskotopliwe Rutweld 12. Całość wyszlifowane i pomalowane. Przy okazji miałem okazję przetestować cienkie tarcze do cięcia metalu, trzy rodzaje.
Wniosek: cięcie rurek i prętów tanią tarczą za 2 złote to porażka, więcej kurzu niż efektu. O wiele lepiej sprawowały się tarcze do metalu 125x1mm Dedra. Są nadzwyczaj żywotne ale tną wolno i zbytnio nagrzewają materiał. Najlepiej wypadły polskie tarcze do metalu 125x1mm Andre. Rząd zużycia porównywalny z tarczami Dery, z kolei prędkość cięcia nieporównanie większa i znacznie mniej nagrzewają materiał. To taka wstawka do kilku linków, co nie znaczy, że nie pisałem prawdy. Wszystkie takie wpisy staram się rzetelnie opisywać na podstawie swoich własnych doświadczeń.

Jedyny problem, jaki się pojawił przy montażu mieszarki to było wywiercenie 2 otworów w stopce mieszarki. Nie wiem, z czego zrobili ją chińczycy, ale ta stal nierdzewna, dodatkowo śrutowana jest nadzwyczaj trudna do wiercenia. Wiertło kobaltowe INOX nie dało rady, mimo chłodzenia, wolnych obrotów i dużego nacisku. W ostateczności otwory wypaliłem elektrodą.

Do bezproblemowego transportowania napędu dospawałem uchwyt, który dodatkowo usztywnił ramę. W zależności od potrzeby mocuję maszynkę do mielenia albo mieszarkę wszystko na 2 śruby nierdzewne z podkładkami i nakrętkami. Konstrukcja jest taka, że łatwo jest wszystko rozebrać i co trzeba umyć. Jedyny mankament to uruchomienie przy załadowanej maszynce. Jeżeli wyłączę w momencie jak w ślimaku jest spora ilość mięsa to silnik nie daje rady ruszyć ( pomimo kondensatora). Mam wtedy przygotowane szczypce płaskie, chwytam nimi za zabierak i lekko cofam. Daje to swobodny rozbieg silnikowi.

Pierwszy sprawdzian za mną. Całość sprawuje się świetnie, zamontuję jeszcze przełącznik nożny i małą osłonę na łańcuch.