Włóknina szlifierska - opis

Ocena użytkowników:  / 1


    Włókniny ścierne są trójwymiarowym wyrobem ściernym. Podłoże włókniny wykonane jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych w czasie obróbki. Włókna te są nadzwyczaj odporne, nie łamią się nie deformują i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu cofają do swojego wcześniejszego kształtu.

    Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są rozmieszczone równomiernie dokoła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, elastyczna budowa dająca nadzwyczaj dobre efekty w ciągu pracy.
Wielkość ziaren w odróżnieniu od ściernic podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wielkość ziarna określana jest zwyczajowo i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem ziarnistości. Wypełnieniee przez ziarno zasady FEPA oznacza, że jego rozmiar dla danej ziarnistości nie jest większa niż nazwana w normie. W praktyce oznacza, że szlifując granulacją "P80" uzyskujemy powtarzający i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.

Włóknina ścierrna - gradacja:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80-P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

    Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

 

 

    Zalety włóknin:

Przestrzenne ułożenie włókien, równomierne ułożenie ziaren do o koła włókien, zimna obróbka ścierna ( nie przegrzewają materiałów obrabianych).

Znaczne przestrzenie między włóknami gromadzą zanieczyszczenia i urobek z szlifowanej powierzchni (detal jest obrabiany przez czystą włókninę)

Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, przez co można je stosować na powierzchnie zabrudzone, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.

Elastyczność włókien powoduje łatwość dopasowania się do skomplikowanych kształtów.

    Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali kwasoodpornych, metali kolorowych, takich jak stopy aluminium, mosiądz, miedź, chrom, jak również dopowierzchni mineralnych.

    Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny dobrze czyszczą kuchenki i grille, usuwają przypalone resztki żywności z garnków i brytwanek.

Artykuły ścierne Bosch cz. 3

Ocena użytkowników:  / 0

Kolejny rozdział będzie dotyczył wybranych produktów i zastosowanych technologii.

    Optymalny proces produkcji gwarantuje doskonałą obróbkę powierzchni. Dzięki nowoczesnym technologiom firmy Bosch wykonuje się produkty spełniające wysokie wymagania użytkowników z całego świata. Wyjątkowa technologia łączenia (chroniona prawnie) zapewnia stałą i wysoką jakość taśm szlifierskich oraz fenomenalną jakość obróbki powierzchni. Konfekcjonowanie i łączenie taśm to nadzwyczaj ważne czynniki konstrukcji taśmy szlifierskiej, w następstwie tego połączenia taśm muszą być dobrane zależnie od zastosowań taśmy oraz właściwości konkretnego produktu. Technologia łączenia taśmy firmy Bosch gwarantuje:
>Brak śladów spowodowanych nierównością łączenia
>Bardzo precyzyjny przesuw taśmy, bez pozostawiania śladów kleju
>Specjalne dopasowanie do zastosowań łączenia taśm
>Wysoką stabilność i wytrzymałość na zerwanie gwarantują długą żywotność

    Jedyny w swoim rodzaju proces sztancowania matrycowego to najnowocześniejsza technika produkcji umożliwiająca uzyskanie precyzyjnie przyciętych krawędzi tarcza do metalu 350, oraz perfekcyjnych otworów o niezmiernie wysokiej jakości. Zaletami tego procesu technologicznego są:
>Brak wad jakościowych (kruszące się ziarna, źle wykrojone otwory)
>Czyste i idealnie gładkie otwory, zapewniające większą efektywność systemu odsysania pyłu
>Brak wyruszania się ziarna, co zapobiega zarysowania szlifowanej powierzchni

bosch-tarcza-do-ciecia-metalu-a36rbf-350-28-25-4.jpg

    W celu przeciwdziałania samorzutnemu wypadaniu ziaren w trakcie szlifowania w wyniku zmieniania się siły nacisku oraz odkształceniom materiały ścierne sia Abrasives są uszlachetniane w procesie liniowym online Multiflex. Materiały ścierne osiągają dzięki temu nadzwyczajną elastyczność. Właściwość ta jest wyjątkowo ważna przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania ręcznego oraz papierach w rolkach.
Ostatnimi czasy pojawiły się ściernice lamelkowe wykonane z płótna ceramicznego. Ma ono zdolnoś do tzw. samoostrzenia, sprawia to że tarcze te przeznaczone są do pracy przemysłowej o dużym natężeniu robót.         Nowością jest zastosowanie talerza nośnego wykonanego z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Ściernice te mają znacznie lepsze właściwości amortyzacyjne, przez co lepiej przylegają do podłoża. Sprowadza się to do mniejszego zużycia i odczuwalnej wydajności.

Materiały ścierne Bosch papiery i płótna ścierne.

Ocena użytkowników:  / 0

Artykuły ścierne, część druga.


   Pierwszym czynnikiem gwarantującym perfekcyjną obróbkę powierzchni jest podkład. Zapewnia materiałowi ściernemu specyficzną właściwość, potrzebną do określonych zastosowań. Jako podkład materiału ściernego stosuje się papier, tkaninę, folię z tworzyw sztucznych, fibrę wulkanizowaną, piankę lub ich kombinację. Produkty z podkładem papierowym mają zastosowanie w szlifowaniu ręcznym (oraz ręcznym przy użyciu maszyn) i wykończeniowym oraz maszynowym (szeroko i wąsko taśmowym). Podkład tkaninowy jest przystosowany do wysoko wydajnego szlifowania taśmowego jak i do szlifowania profili i konturów oraz do szlifowania wykończeniowego. Fibra z kolei jest składnikiem podkładu do szlifowania rotacyjnego metalu oraz kamienia.

elektrostatyczne układanie ziarna   Drugim elementem jest spoiwo, zachowanie równowagi pomiędzy dobrą przyczepnością ziarna a elastycznością to w przypadku spoiwa największe wyzwanie. Dla każdego produktu dobrana jest odrębna formuła spoiwa, która z kolei jest udoskonalana przez naszych chemików. Dzięki zastosowaniu tych specjalnych formuł można produkować bardzo twarde, a przez to agresywne materiały ścierne oraz nadzwyczaj elastyczne produkty. Bosch stosuje tylko spoiwa bez rozpuszczalników. Wyodrębnione są dwa rodzaje spoiwa, bazowe oraz wierzchnie. Spoiwo bazowe pozwala wstępnie scalić ziarno szlifierskie z podłożem w określonym układzie i gęstości. Jako spoiwo stosowane są przede wszystkim żywice syntetyczne. Spoiwem na dobre wiążącym ziarna szlifierskie ze sobą i z podkładem jest spoiwo wierzchnie. W zależności od przeznaczenia materiału ściernego używane są bardziej miękkie i elastyczne albo twardsze i bardziej ciągliwe spoiwa, jednak zwłaszcza żywice syntetyczne. Twardość spoiwa wpływa na agresywność ziarna i wytrzymałość materiału ściernego. Oprócz spoiwa wierzchniego na materiałach ściernych znajduje się także substancja aktywująca się podczas szlifowania.

   Trzeci element to ziarno szlifierskie i rozlokowanie ziarna. Twardość oraz wiązkość ziaren szlifierskich w oparciu o surowiec wyjściowy decyduje o właściwościach i zastosowaniu materiałów ściernych. Najczęściej stosowanymi minerałami szlifierskimi są aktualnie korund i węglik krzemu wstępujące w wielu różnych wariantach. Coraz częściej zastosowanie znajdują również nowsze minerały, np. korund cyrkonowy, korund ceramiczny i diament ( pasy bezkońcowe do nierdzewki, tarcze listkowe). Udział minerałów pochodzenia naturalnego, jak rubin czy szmergiel, jest coraz mniejszy. Bosch stosuje przy produkcji materiałów ściernych wyłącznie wysokiej jakości ziarno szlifierskie i jako członek organizacji FEPA przestrzega norm FEPA.
    Dokładnie wyselekcjonowane ziarno szlifierskie jest łączone z podkładem w innowacyjnym procesie produkcyjnym:
Nakładanie elektrostatyczne zapewnia, że ziarna są rozmieszczone na pokładzie równomiernie i w pozycji pionowej, tak aby oś wzdłużna była prostopadła do warstwy podkładu. Materiały ścierne z ziarnem nanoszonym elektrostatycznie są agresywne i mają większą wydajność ścierną niż materiały ścierne, w których wykorzystano dystrybucję mechaniczną.

Pełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na pokładzie bez odstępów i pokrywa całą jego powierzchnię. Wówczas w użyciu jest więcej ostrych krawędzi ziarna, wydajność ścierna jest większa, a chropowatość mniejsza.

Niepełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na podłożu z zachowaniem określonych odległości i pokrywa jego powierzchnię w ok. 50%- 70%. Ten typ papieru ściernego zatyka się w mniejszym stopniu i używany jest do szlifowania aluminium, miękkich gatunków drewna, farb i lakierów.

Innowacyjna metoda laserowa umożliwia kontrolowane nanoszenie spoiwa kryjącego, co zapewnia równomierną strukturę powierzchni oraz perfekcyjną obróbkę szlifierską.


Czwartym elementem jest powłoka dodatkowa (powłoka stearynianowa). Potwierdziła ona swoją skuteczność szczególnie przy szlifowaniu farby, lakieru i masy szpachlowej (krążki na rzep). Dzięki wyjątkowemu procesowi powlekania opracowanemu przez sia Abrasives, stearynian jest równomiernie nakładany na spoiwo. Dodatkowa powłoka powoduje zbijanie się lekkiego pyłu lakierniczego w większe cząstki, które są łatwiej odsysane z powierzchni papieru. Oprócz tego, stearynian działa chłodząco podczas szlifowania lakieru.
Zalety powłoki stearynianowej:

  • Przeciwdziała zatykaniu się papieru pyłem
  • Zwiększona wydajność ścierna
  • Papier odznacza się do czterech razy dłuższą żywotnością niż materiały ścierne bez specjalnej powłoki.
  • Specjalna powłoka z substancjami aktywnymi jest stosowana w głównej mierze przy obróbce stali szlachetnej. zmniejsza temperaturę i zapobiega utlenianiu powierzchni materiału. Substancje aktywne w materiałach ściernych Bosch Best for Inox ułatwiają odprowadzenie pyłu, redukują emisję ciepła w wyniku tarcia i chronią ziarno prze zbyt szybkim zużyciem.
  • Szlifowanie bez nagrzewania powierzchni
  • Brak przebarwień powierzchni w czasie obróbki szlifierskiej
  • Silnie obniżone iskrzenie

Materiały ścierne Bosch wstęp, część pierwsza

Ocena użytkowników:  / 0

Witam
   Fabryka Boscha ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu nowoczesnych materiałów ściernych. Wraz z wieloma, wspólnikami m.in. producentami farb i lakierów, analizuje różnorodne potrzeby użytkowników. Wyniki są wykorzystywane w celach badawczych, stanowią one podstawę innowacji artykułów ściernych.
Od czynników pierwszych aż do finalnego produktu, wszystkie etapy procesu produkcyjnego są planowane w zgodzie z najbardziej zaawansowanymi standardami technologii. Każdy z etapów produkcji idealnie ze sobą współgra, czego efektem są innowacje i usprawnienie procesów, które pomagają użytkownikowi z łatwością radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.
  Jakość oraz precyzja materiałów ściernych mają spore znaczenie przy obróbce wymagających i drogocennych powierzchni. Każdy z elementów, od podkładu do pokrycia ziarnem jest ważnym elementem idealnego materiału ściernego. Odpowiednia formuła, wynikająca ze współdziałania wszystkich elementów, ma olbrzymi wpływ na wynik szlifowania. Formuła składa się z czterech elementów:

   1. Wysokiej, jakości podkład. ( papier ścierny, płótno ścierne - ewentualnie podkład fibra i tworzywo.)

https://domtechniczny24.pl/krążki-fibrowe.html


Odpowiedni podkład zapewnia lepsze przyleganie, rozciąganie, większą odporność na rozerwanie, większą elastyczność i stabilność (na przykład podkłady w których skład wchodzi lateks dają w efekcie nad wyraz stabilne, a jednocześnie elastyczne papiery ścierne do szlifowania ręcznego).
   2. Równomierne rozprowadzenie spoiwa.
Jednakowe i stałe rozprowadzenie spoiwa bazowego i wierzchniego dzięki wdrożeniu unikatowej techniki pomiaru. W zależności od przeznaczenia materiału szlifierskiego stosowane są bardziej miękkie i elastyczne, twardsze lub bardziej ciągliwe spoiwa.
   3. Odpowiednie ziarno szlifierskie i jego równomierne rozprowadzenie.
Do poszczególnych zastosowań stosowane jest ziarno optymalne pod względem wielkość, twardości, ciągliwości i kształtu. Materiały ścierne z których wytwarzane jest bazowe ziarno opisalem w artykule Rodzaje materiałów ściernych. W celu uzyskania optymalnej, równomiernej odległości pomiędzy ziarnami, szczególnie kontrolowany jest prces pokrywania ziarnem.
   4.Powłoka dodatkowa.
Pozwala na łatwiejsze odprowadzanie pyłu szlifierskiego z materiału ściernego, przeciwdziała nadmiernemu zatykaniu się przestrzeni między ziarnami.

Kostka do czyszczenia taśmy ściernej

Ocena użytkowników:  / 1

Witam
     Dziś o kostce do czyszczenia papieru ściernego, inaczej jak wyczyścić pas bezkońcowy.
Bardzo często zdarza się w ciągu szlifowania taśmą bezkońcową, że płótno się zamula. I nie ma tu znaczenia czy używamy szlifierki taśmowej ręcznej, popularnie nazywanej czołgiem, czy szlifierki stacjonarnej. Długość taśmy nie ma tu znaczenia. W ciągu szlifowania drewna, zwłaszcza tego z żywicą, czyli iglastego. Zalepiają się wtedy przestrzenie między ziarnami. Zawiązuje się taki spiek żywicy i pyłu, który nagrzewa ziarna, przez co stają się w wyższym stopniu podatne na stępienie. Poza tym wydatnie spada wydajność szlifowania. W przypadku szlifowania stali skorodowanej, elementów stalowych z powłoką lakierniczą lub mokrych, czy wilgotnych detali, sytuacja jest analogiczna. Brud, olej, farba, woda miesza się z opiłkami metalu i zatyka płótno. Taśma bezkońcowa przestaje brać i prędko się nagrzewa. W przypadku obróbki stali taśmą bezkońcową do tego nagrzewa się materiał a to może być bardzo niekorzystne. W takim wypadku na ogół taśma bezkońcowa nadaje się jedynie do wymiany lub jeżeli ziarna nie zostały przytępione można użyć kostki do czyszczenia papieru ściernego. Kostka do czyszczenia papieru ściernego to kawałek miękkiego tworzywa, który naciskamy na pas bezkońcowy i powstaje nam taki glut, który zbiera brudy. Efekt jest więcej niż zadowalający.
       Kostkę można przechowywać zamkniętą szczelnie w worku, wtedy nie stwardnieje. Jak będzie twarda to trochę starci z swoich właściwości. Ja mam ją już około 1 roku i jeszcze super działa.

   
© ALLROUNDER